ABC właściwego nawożenia

Cz. 1

Nawozy organiczne

 

Nawozy należy stosować sposób zróżnicowany i zrównoważony. Podawane w zbyt wysokich dawkach, szkodzą roślinom oraz człowiekowi. Na glebach lekkich dawki nawozowe powinno się zmniejszać nawet o połowę ( w porównaniu z zalecanymi na etykiecie przez producenta). Warto również zwrócić uwagę na fakt, że niektóre pierwiastki blokują inne pierwiastki w podłożu, przez co są one niedostępne dla roślin.

Kiedy nawozić rośliny?

Pierwsze nawożenie u większości roślin rozpoczynamy wczesną wiosną. Bardzo duże potrzeby pokarmowe mają drzewa i krzewy owocowe, trawa oraz warzywa. Wartościowe są nawozy organiczne, które mieszamy z podłożem przed posadzeniem roślin lub wysiewem. Przy nawożeniu mineralnym należy stosować  się do ogólnie przyjętych zasad, a mianowicie: – nawożenia azotem wiosną latem oraz nawożenia nawozami potasowymi i fosforowymi późnym latem oraz jesienią.

Jakie rośliny nawozić:

Warzywa –  do ich nawożenia stosujemy zarówno nawozy organiczne jak i mineralne. Zwracamy przy tym uwagę na indywidualne potrzeby danego gatunku roślin np.: pomidor wymaga nawożenia borem, natomiast miedź wspomaga wzrost cebuli.

Rośliny ozdobne: wymagają nawozenie niewielkimi dawkami nawozów. Przy nawożeniu zwracamy uwagą na główne walory dekoracyjne danej rośliny (liście, owoce, kwiaty). Zgodnie z tą zasadą np.: dla roślin o ozdobnych kwiatach najlepsze będą nawozy fosforowe.

Trawnik:  Aby cieszył nasze  oczy wymaga zbilansowanego nawożenia. Najlepszym rozwiązanie jest stosowanie specjalistycznych nawozów do trawników dostępnych w dobrych sklepach ogrodniczych.

Drzewa i krzewy owocowe:  potrzebują systematycznego nawożenia aby wykształciły obfity i zdrowy plon. W przypadku drzew i krzewów owocowych używamy zarówno nawozów azotowych jak i fosforowo-potasowych.

Nawozy organiczne

Jest to grupa nawozów posiadająca kilka istotnych zalet:

  • wolno działają i są bezpieczne w stosowaniu
  • dostarczają roślinom wielu różnorodnych składników pokarmowych w tym mikroelementów.
  • użyźniają glebę i podwyższają zawartość próchnicy.

Wadą natomiast jest to, że ich skład chemiczny może być zmienny. Do czołowych nawozów organicznych zaliczmy:

 

Obornik: są to odchody bydlęce, końskie lub świńskie wymieszane ze ściółką . Aby obornik był całkowicie bezpieczny dla roślin, musi być przefermentowany. Stosuje się go raz na kilka lat. Obornik zawiera dużą ilość składników pokarmowych i wyraźnie zwiększa zawartość próchnicy w podłożu. Na glebach lekkich najlepiej stosować obornik bydlęcy, a na glebach ciężkich koński.

ABC właściwego nawożenia 9

Biohumus: to nawóz powstały z odpadów organicznych przerobionych przez dżdżownice kalifornijskie. Biohumus rozrobiony z wodą można stosować do zasilania wielu gatunków roślin.

ABC właściwego nawożenia 10

Nawóz zielony: to rośliny z rodziny motylkowych (tak zwany poplon), wiążące azot z powietrza dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi (łubin żółty, seradela, peluszka), które po przekopaniu użyźniają i wzbogacają podłoże w składniki pokarmowe.

ABC właściwego nawożenia 11

Kompost: to nawóz który możemy przygotować  samodzielnie z resztek roślinnych.  Dobrze przekompostowany i odsiany z nasion chwastów ma uniwersalne zastosowanie.

ABC właściwego nawożenia 12