ABC właściwego nawożenia cz. 2

Cz. 2

Nawozy mineralne

 

Nawozy mineralne : to grupa nawozów które występują w różnych formach. Zwykle można spotkać je w formie granulek, proszku lub mikrogranulatów, które wystarczy rozsypać pod roślinami. Popularne są również nawozy w postaci płynu, przeznaczonego do rozcieńczenia. Stosując nawozy płynne, należy zwrócić uwagę na odpowiednie proporcje przy rozcieńczaniu cieczy, ponieważ zastosowane w zbyt dużym stężeniu mogą powodować zasolenie gleby i poparzenie korzeni. Bardziej bezpieczne w użyciu są nawozy otoczkowane, które powoli uwalniają składniki pokarmowe. Stosuje się je raz zaraz na początku sezonu . Nawozy mineralne pod względem składników pokarmowych dzielimy na azotowe, potasowe, fosforowe, magnezowe i wapniowe.

 

Nawozy azotowe: Dostępne są w trzech formach: amonowej – rzadko ulegają wypłukaniu, azotanowej – są łatwo rozpuszczalne w wodzie i łatwo się wypłukują, amidowej – szybko wiążą się w glebie. Nawozy azotowe stosowane są głównie do przyspieszania wzrostu roślin i zwiększania plonów. Nie należy przesadzać z ich ilością.

ABC właściwego nawożenia cz. 2 15                     ABC właściwego nawożenia cz. 2 16

 

Nawozy potasowe: Poprawiają krzewienie się roślin a także zwiększają ich odporność na przemarzanie, choroby i szkodniki. Należy je stosować późnym latem oraz na początku jesieni. Są łatwo rozpuszczalne w wodzie i szybko przyswajalne przez rośliny. Nawozy te należy dobrze wymieszać z podłożem. Podane w zbyt wysokich dawkach mogą zahamować lub ograniczyć pobieranie magnezu przez rośliny.

ABC właściwego nawożenia cz. 2 17 ABC właściwego nawożenia cz. 2 18

 

Nawozy fosforowe: Wspomagają kwitnienie i owocowanie roślin. Pomagają roślinom tworzyć lepszy i sprawniejszy system korzeniowy. Są jednak dość słabo pobierane przez rośliny – optymalne pH wynosi 6 – 7,5. Stosujemy je na jesień, przed dokładnym przekopaniem podłoża.

ABC właściwego nawożenia cz. 2 19

 

Nawozy magnezowe i wapniowe: Na ogół stosuje się je razem. Magnez reguluje procesy komórkowe i usprawnia produkcje chlorofilu. Wapń natomiast w dużym stopniu tworzy strukturę gleby. Nawożenie wykonujemy na jesień. Na gleby lekkie najlepiej stosować dolomit lub kredę nawozową , natomiast na gleby ciężkie stosujemy nawozy w formie tlenkowej.

ABC właściwego nawożenia cz. 2 20 ABC właściwego nawożenia cz. 2 21

 

Niedobór pierwiastków, bardzo łatwo możemy zdiagnozować po wyglądzie naszych roślin, oto kilka charakterystyczny oznak niedoboru najważniejszych pierwiastków:

 

N(azot) – wolny wzrost, starsze liście roślin szybko żółkną

K(potas) – żółkną brzegi starszych liści, z czasem stają się postrzępione.

P(fosfor) – Liście mają fioletowy odcień, oraz układają się pod nienaturalnym kątem.

Mg(magnez) – blaszki liściowe żółkną pomiędzy nerwami.

Ca(wapń) – liście i pąki kwiatowe są karłowe lub zniekształcone.

Fe(żelazo) – karleją młode liście.