Kwitnące lato cz. 1

Niebawem rozpocznie się kalendarzowe lato. Ta pora roku to moment, kiedy możemy nacieszyć swoje oczy przepięknymi kolorami kwitnącej roślinności. To w lato właśnie jest jej najwięcej, kwitnące kwiaty mają niesamowite kolory i zapachy. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje atrakcyjnych i popularnych bylin kwitnących w czerwcu.

 

Dzwonek karpacki (Campanula carpatica)

Charakterystyka: Dziko rośnie w Karpatach. Wysokość roślin to ok. 20-40 cm. Łodygi ma wiotkie, rozgałęzione, często pokładające się. Liście jajowate, kwiaty błękitne osadzone na szypułkach pojedynczo lub po kilka.

Termin kwitnienia: od czerwca do lipca

Popularne odmiany: ‘Alba’ i ‘Pearl White’ – o kwiatach białych, oraz ‘Clips Blue’ – o kwiatach niebieskich.

Dzwonek karpacki II

 

Dzwonek skupiony (Campanula glomerata)

Charakterystyka: Na naturalnych stanowiskach występuje w Europie, Iranie i na Kaukazie. Rośliny dorastają do 60 cm wysokości. Pędy dzwonka są proste, słabo rozgałęzione nieco kanciaste, liście natomiast wydłużone i lancetowate. Kwiaty ciemnofioletowe zebrane w główkowatych kwiatostanach na szczycie pędów lub w górnych kątach liści.

Termin kwitnienia: od czerwca do sierpnia

Popularne odmiany: Odmiana ‘Alba’ i ‘Schneekrone’ – o kwiatach białych, ‘Dahurica’ – odmiana o kwiatach ciemnoniebieskich i ‘Acaulis’ – odmiana o kwiatach ciemnofioletowych i niskim wzroście do 15 – 20 cm.

Wymagania: Dzwonki wymagają gleb gliniastych  o dużej zawartości próchnicy, bogatych w zawiązki wapnia oraz stanowisk słonecznych lub lekko ocienionych.

Zastosowanie; Doskonałe rośliny na rabaty kwiatowe, dzwonek karpacki świetnie sprawdza się w ogródkach skalnych, wysokie odmiany dzwonka skupionego nadają się na kwiat cięty.

Dzwonek skupiony 'alba' II

 

Parzydło leśne (Aruncus dioicus)

Charakterystyka: Dziko rośnie w strefie umiarkowanej, również w Polsce, w wilgotnych lasach, zaroślach, na brzegach potoków, osiągając 100 – 200 cm wysokości. Liście ma pierzastozłożone, ząbkowane, kwiaty zebrane w wiechy długości 25 – 50 cm. Parzydło jest rośliną dwupienną, okazy męskie mają kwiatostany bardziej okazałe i kwiaty czysto białe.

Terminy kwitnienia: od czerwca do lipca

Popularne odmiany: Bardzo często uprawianą odmianą jest ‘Kneiffi’ – o głęboko powcinanych liściach i nieco zwieszających się kwiatostanach.

Wymagania: Jest to gatunek mało wymagający w stosunku do podłoża, dobrze rośnie na stanowiskach ocienionych.

Zastosowanie: Parzydło znakomicie nadaję się do sadzenia pojedynczo jak i w grupach, na trawnikach, rabatach kwiatowych i w parkach krajobrazowych. Najlepiej rośnie na glebach wilgotnych, jest również wykorzystywane na kwiat cięty.

Parzydło leśne II

 

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)

Charakterystyka: Na stanowiskach naturalnych występuje w Azji, Europie, również w Polsce, na łąkach, bezdrożach, brzegach lasów, osiągając 10 – 50 cm wysokości. Liście krwawnika są pierzastosieczne, kwiaty białe zebrane w baldachogrona.

Termin kwitnienia: od czerwca do października

Popularne odmiany: ‘Terracotta’ – odmiana o kwiatach różowych, ‘Paprika’ i ‘Red Velvet’ – odmiany o kwiatach czerwonych,

Wymagania: Krwawnik dobrze rośnie na każdej glebie, lubi stanowiska słoneczne, dobrze znosi suszę

Zastosowanie:  Wykorzystywany na rabaty kwiatowe oraz na kwiat cięty.

Krwawnik pospolity 'Paprika' II

 

Gailardia oścista (Gaillardia aristata)

Charakterystyka: W stanie naturalnym występuje w Ameryce Północnej. Rośliny osiągają wysokość do ok. 60 cm i mają rozgałęzione łodygi. Liście są szarozielone, dolne pierzasto wrębne, górne lancetowate. Cała roślina pokryta jest drobnymi włoskami. Koszyczki kwiatowe, zawierają żółto-purpurowe kwiaty języczkowate i brązowo purpurowe kwiaty rurkowate.

Termin kwitnienia: od czerwca do października

Popularne odmiany; ‘Burgunder’ – kwiaty języczkowate ciemnoczerwone, ‘Arizona Sun’, ‘Grenada’ i ‘Kobold’ – wszystkie o kwiatach języczkowatych czerwonych żółto obrzeżonych.

Wymagania: Gailardia lubi gleby przepuszczalne, zasobne w składniki pokarmowe oraz stanowiska słoneczne. Na glebach ciężkich i gliniastych rośliny są krótkowieczne.

Zastosowanie: Wykorzystywana przede wszystkim na kwiat cięty oraz do tworzenia grup ogrodowych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora)

Charakterystyka: Na naturalnych stanowiskach występuje w Ameryce Północnej. Osiąga do 60 – 80 cm wysokości. Ma wzniesioną i rozgałęzioną łodygę oraz pierzastosieczne liście. Żółte koszyczki kwiatowe osadzone są pojedynczo na długich szypułach.

Termin kwitnienia:  od czerwca do sierpnia

Popularne odmiany: ‘Cranberry Ice’ – o czerwonych kwiatach języczkowych z białym obrzeżeniem, ‘Heliot’ – o żółtych kwiatach języczkowych z brązowo czerwoną plamą u nasady, ‘Sunray’ – o półpełnych żółtych koszyczkach, ‘Jive’ – o biało – burgundowych  kwiatach języczkowych.

Wymagania: Dobrze rośnie na glebach piaszczystych, na stanowiskach słonecznych. Wykazuje słabszy wzrost po trzech latach uprawy.

Zastosowanie: Nachyłek jest cenną rośliną na rabaty kwiatowe oraz kwiat cięty.

Nachyłek wielkokwiatowy 'Sunray' II

 

Firletka kwiecista (Lychnis coronaria)

Charakterystyka: W stanie dzikim występuje w południowej Europie oraz Azji. Rośliny osiągają 70 – 80 cm wysokości. Liście ma jajowate, srebrzyście omszone. Kwiaty o barwie szkarłatnej lub ciemnoróżowej umieszczone są na długich szypułach.

Termin kwitnienia:  od czerwca do lipca

Popularne odmiany: ‘Alba’ – o kwiatach białych, ‘Abbotswood Rose’ – o kwiatach różowych.

Wymagania:  Preferuje gleby piaszczysto gliniaste zdrenowane oraz stanowiska słoneczne. Jest odporna na suszę.

Zastosowanie: Dobrze sprawdza się na rabatach kwiatowych oraz w ogródkach skalnych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Lobelia okazała (Lobelia speciosa)

Charakterystyka: Należy do rodziny dzwonkowatych – Campanulaceae. Roślina o zwartym wzniesionym pokroju, lancetowatych brązowozielonych liściach, osiągająca wysokość do ok. 50 – 60cm. Kwiaty zebrane są w gęste kłosy.

Terminy kwitnienia: od czerwca do września

Popularne odmiany: odmiana ‘Fan Blue’ – o kwiatach fioletowych, ‘Fan Burgundy’ – o kwiatach burgundowych, ‘Fan Salmon’ – o kwiatach różowych, ‘Fan Scarlet’ – odmiana o kwiatach czerwonych.

Wymagania: Lubi gleby żyzne i próchniczne umiarkowanie wilgotne, stanowiska słoneczne. W naszym klimacie wymaga okrycia na zimę.

Zastosowanie: Dobrze nadaję się na rabaty kwiatowe oraz na kwiat cięty.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Penstemon Hartwega (Penstemon hartwegii)

Charakterystyka: Należy do rodziny trędnikowatych – Scrophulariaceae. Roślina ta ma jasnozielone lancetowate liście, dorasta do 50 cm wysokości i tworzy zwarte kępy. Kwiatostany Penstemona złożone z rurkowo-wargowych kwiatów osadzone są na łodygach.

Termin kwitnienia: od czerwca do sierpnia

Popularne odmiany: odmiany ‘Picotee’, ‘Tubular Bells Red’ i ‘Rich Ruby’ – o kwiatach czerwonych z białym środkiem, ‘Tubular Bells Rose’ – odmiana o kwiatach różowych z białym środkiem.

Wymagania: Penstemon preferuje gleby lekkie, próchniczne umiarkowanie wilgotne o odczynie obojętnym oraz stanowiska słoneczne. W naszym klimacie wymaga okrycia na zimę, nie jest odporny na mrozy.

Zastosowanie: Doskonały na rabaty kwiatowe oraz do ogródków skalnych. Ciekawa roślina do kompozycji bukietowych.

Penstemon hartwega II

 

Liliowiec ogrodowy (Hemerocallis hybryda)

Charakterystyka:  Należy do rodziny liliowatych – Hemerocallidaceae. W stanie naturalnym występuje w Azji. Liliowiec posiada równowąskie, łukowato wygięte liście, dorasta do 80 cm wysokości. Kwiaty dzwonkowate czerwono-pomarańczowe zebrane są w kwiatostany na szczytach pędów. Po przekwitnięciu pędy kwiatostanowe należy usuwać.

Termin kwitnienia: od czerwca do lipca

Popularne odmiany: odmiana ‘Always Afternoon’ – o kwiatach różowo-fioletowych z ciemnym fioletowym środkiem, ‘Aten’ – o kwiatach żółto-pomarańczowych, ‘Cherry Cheeks’ – odmiana o kwiatach ciemno różowych z pomarańczowym środkiem, ‘Christmas Is’ – o kwiatach ciemnoróżowych z zielonym środkiem, odmiana ‘Daring Dilemma’ – o kwiatach jasnoróżowych z bordowym środkiem, ‘El Desperado’ – odmiana o kwiatach żółtych z bordowym środkiem, ‘Snowy Aperation’ – o kwiatach białych z żółtym środkiem, odmiana ‘Night Beacon’ – o kwiatach bordowych z żółtym środkiem, ‘Strawberry Candy’ – odmiana o kwiatach łososiowych z różowożółtym środkiem.

Wymagania: Liliowce preferują gleby lekkie, wilgotne lecz dobrze rosną nawet na podłożu ubogim w składniki pokarmowe. Dobrze znoszą suszę i upały, lubią stanowiska dobrze nasłonecznione ale zniosą również półcień. Mogą rosnąc na jednym stanowisku nawet przez wiele lat tworząc piękne kępy.

Zastosowanie: Doskonale nadają się na rabaty kwiatowe, do ogrodów naturalistycznych a także do obsadzania zbiorników wodnych.

Liliowiec ogrodowy 'Strawberry Candy' II