Kwitnące lato cz. 2

Lato w pełni.  Kwiaty w naszych ogrodach zachwycają rozmaitością barw. W lipcu możemy podziwiać pięknie kwitnące jeżówki czy floksy, ale przyciągających oczy wspaniale kwitnących roślin jest przecież dużo dużo więcej. Poniżej przedstawiamy zestawienie ciekawych i oryginalnych byliny kwitnących w lipcu.

Jukka karolińska (Yucca filamentosa)

Charakterystyka:  Jukka na stanowiskach naturalnych występuje na Florydzie oraz w Ameryce Północnej. Ma zdrewniały, krótki, podziemny pęd, zakończony gęstą kępą niebieskozielonych liści. Liście Jukki są skórzaste, mieczowate dorastające do 70 cm długości. Dzwonkowate kremowo-żółte lub białe kwiaty zebrane są w wiechy na pędzie o długości 150 cm.

Termin kwitnienia: od lipca do sierpnia

Popularne odmiany:  Najczęściej uprawiana odmiana to ‘Elegantissima’ – o dużym, symetrycznie zbudowanym kwiatostanie oraz ‘Schneetanne’ – o kwiatach kremowobiałych, i pięknej rozecie sztywnych liści.

Wymagania: Jukka dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, glebie przepuszczalnej bogatej w związki wapnia. Nie lubi dużej wilgoci gleby zimą.

Zastosowanie: Świetnie nadaje się do tworzenia grup parkowych, jak również do pojedynczych nasadzeń na trawnikach.

Jukka karolińska kopia

Trytoma groniasta (Kniphofia uvaria)

Charakterystyka: W stanie naturalnym występuję w południowej Afryce. Trytomy wytwarzają krótkie kłącza oraz długie, mięsiste korzenie. Liście są rynienkowate, skórzaste, szarozielone o długości ok. 100 cm. W początkowej fazie rozwoju, kwiaty mają barwę koralową, później jednak zmienia się ona na żółtą.

Termin kwitnienia: od lipca do października

Popularne odmiany:  Znane są różne odmiany różniące się wzrostem i zabarwieniem kwiatów miedzy innymi: ‘Express’ – o kwiatach jasno do ciemnopomarańczowych, wysokości 70 cm i wcześniejszym kwitnieniu, ‘Flamenco’ – odmiana o ciepłej mieszance barw żółtej, pomarańczowej i ognistoczerwonej kwitnąca w pierwszym roku, ‘Grandiflora’ – kwiaty początkowo pomarańczowe , później czerwone kwitnie w czerwcu wysokość rośliny to 80 cm.

Wymagania: Trytoma wymaga gleb żyznych, próchnicznych i przepuszczalnych oraz ciepłych i słonecznych stanowisk. Młode rośliny w naszym klimacie należy przykrywać na zimę.

Zastosowanie: Doskonale nadaję się do tworzenia grup ogrodowych i parkowych, wykorzystywana również jako kwiat cięty.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Liatra kłosowa (Liatris spicata)

Charakterystyka:  Liatra pochodzi z Ameryki Północnej. Rośliny dorastają do 60 – 120 cm wysokości i mają równowąskie liście długości 10 – 40 cm. Różowofioletowe koszyczki kwiatowe zebrane są w gęste kłosy, zakwitające od góry do dołu.

Termin kwitnienia: od lipca do października

Popularne odmiany:  W uprawie znajdziemy odmiany: ‘Floristan Violett’ i ‘Floristan Weiβ – o bardzo długich kwiatostanach oraz ‘Kobold’ – odmiana ciemnofioletowa o zwartym wzroście i krótkich kwiatostanach.

Wymagania: Liatra dobrze rośnie praktycznie na każdej glebie umiarkowanie wilgotnej oraz na stanowiskach słonecznych.

Zastosowanie: Stosowana głównie na rabaty oraz kwiat cięty.

Liatra kłosowa kopia

Odętka wirginijska  (Physostegia virginiana)

Charakterystyka:  Odętka na naturalnych stanowiskach występuje w Ameryce Północnej. Rośliny dorastają do 120 cm wysokości, mają czterokanciaste, nierozgałęzione pędy. Jasnoróżowe kwiaty o rurkowatej koronie zebrane są w gęste kłosy.

Termin kwitnienia: od lipca do września

Popularne odmiany; Znane są odmiany o różowych kwiatach np.: ‘Bouquet Rose’ – o ciemnoróżowych kwiatach , ‘Vivid’ – odmiana późna o purpurowo różowych kwiatach. Odętka występuje również w odmianie o kwiatach białych ‘Schneekrone’.

Wymagania: Odętka dobrze rośnie na glebach gliniastych, zasobnych w składniki pokarmowe, na stanowiskach wilgotnych, słonecznych lub lekko ocienionych.

Zastosowanie: Odętka wirginijska dobrze nadaję się na rabaty i kwiat cięty.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Floks wiechowaty (Phlox paniculata)

Charakterystyka: Floks wiechowaty pochodzi z Ameryki Północnej. Dorasta do 100 cm wysokości. Posiada wzniesiona łodygę i zaostrzone, eliptyczne liście. Kwiaty purpurowo czerwone do białych  zebrane są w wiechy.

Termin kwitnienia: od lipca do października

Popularne odmiany: Floks występuje w wielu barwnych odmianach, przedstawiamy kilka z nich: ‘Aida’ – odmiana o kwiatach czerwono fioletowych z ciemnym oczkiem, ‘Amethyst’ – odmiana o kwiatach jasnoliliowych, ‘Bright Eyes’ – kwiaty różowe z czerwonym oczkiem, ‘Fujiama’ – kwiaty śnieżnobiałe, ‘Luise’ – odmiana o kwiatach różowych z białymi smugami, ‘Orange’ – kwiaty pomarańczowoczerwone z ciemnym oczkiem, ciekawa odmiana ‘Roselin’ – o kwiatach łososiowych z białym oczkiem.

Wymagania: Floksy dobrze rosną na glebach żyznych, przepuszczalnych, na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych

Zastosowanie: Bardzo cenna roślina na rabaty kwiatowe, oraz na kwiat cięty.

floks wiechowaty kopia

Dyptam jesionolistny (Dictamnus albus)

Charakterystyka: Na stanowiskach naturalnych występuje w Chinach i Europie, także w Polsce w widnych lasach i zaroślach oraz na słonecznych i suchych wzgórzach. jest rośliną o grubych, białych korzeniach i silnych, sztywnych pędach dorastających do 100 cm wysokości. Liście są nieparzystopierzaste, natomiast kwiaty o różowym lub białym zabarwieniu zebrane są w luźne grona. Roślina wydziela substancje biologicznie czynne, które mogą powodować poparzenia skóry, tak więc przy pielęgnacji rośliny należy nakładać rękawice oraz nie dopuścić do kontaktu rośliny ze skórą.

Termin kwitnienia; od lipca do sierpnia

Popularne odmiany: W uprawie możemy spotkać odmianę ‘Albiflorus’ – o kwiatach białych i ‘Purpureus’ – o kwiatach intensywniej zabarwionych niż u czystego gatunku.

Wymagania:  Dyptam preferuje gleby próchniczne, bogate w związki wapnia oraz stanowiska słoneczne lub lekko ocienione.

Zastosowanie: Dobrze sprawdza się na rabatach kwiatowych, jest również wykorzystywany do tworzenia grup ogrodowych i parkowych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rozwar wielkokwiatowy (Platycodon grandiflorum)

Charakterystyka: Rozwar pochodzi ze wschodniej Azji. Dorasta do 40 – 70 cm wysokości. Ma mięsisty zgrubiały korzeń i wzniesioną, pojedynczą lub rozgałęzioną łodygę. Liście są jajowate niebieskozielone. Kwiaty duże niebieskie, kształtem przypominające gwiazdy.

Termin kwitnienia: od lipca do sierpnia

Popularne odmiany: Odmiana ‘Codo Blue’ – o kwiatach niebieskich, ‘Codo Rose’ – o kwiatach jasnoróżowych, ‘Codo White’ – odmiana o kwiatach białych, ‘Miss Tilly’ – kwiaty fioletowe. Dostępne są także odmiany o podwójnych kwiatach np.: ‘Codo Double Blue’ – odmiana o podwójnych niebieskich kwiatach.

Wymagania: Rozwary dobrze rosną na glebach piaszczysto – gliniastych, niezbyt suchych i ubogich w składniki pokarmowe, na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych.

Zastosowanie: Świetnie sprawdza się na rabatach kwiatowych. Stosowany jest również do tworzenia grup ogrodowych i parkowych oraz na kwiat cięty. Karłowe odmiany doskonale sprawdzą się w ogródkach skalnych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pysznogłówka dwoista (Monarda didyma)

Charakterystyka: Pysznogłówka na stanowiskach naturalnych występuje w Ameryce Północnej. Jest rośliną aromatyczną, o krzaczastym pokroju osiągającą do 100 cm wysokości. Ma czterokanciaste pędy, ząbkowane, jajowate lekko owłosione liście oraz purpurowe kwiaty zebrane w główkowate kwiatostany.

Terminy kwitnienia: od lipca do września

Popularne odmiany: W uprawie znajdujemy odmiany które są mieszańcami gatunków M. didyma i M. fistulosa. Do cennych odmian należą: ‘Adam’ – o kwiatach ciemnoczerwonych, ‘Balance’ – o kwiatach łososioworóżowych z ciemnoczerwonymi listkami okrywy, ‘Cambrige Scarlet’ i ‘Gibson’s Scarlet’– odmiany ciemnoszkarłatne oraz ‘Schneewitchen’ – odmiana biała.

Wymagania: Pysznogłówki mają małe wymagania w stosunku do podłoża i stanowiska. Dobrze rosną na stanowiskach słonecznych i półcienistych, znoszą również tymczasową suszę ale może je także sadzić w okolicach zbiorników wodnych.

Zastosowanie: Świetnie sprawdzają się na rabatach kwiatowych, wykorzystywane są także do tworzenia grup ogrodowych i parkowych oraz na kwiat cięty.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Języczka pomarańczowa (Ligularia dentata)

Charakterystyka: Dziko rośnie w Chinach i Japonii. Języczki dorastają do 100 cm wysokości i mają silnie rozgałęzione pędy. Liście są duże, okrągłe lub nerkowate, ostro ząbkowane, matowo zielone. Pomarańczowe koszyczki kwiatowe tworzą duże baldachogrona.

Termin kwitnienia: od lipca do września

Popularne odmiany: W uprawie znajdziemy odmiane ‘Desdemona’ – o żółtych koszyczkach kwiatowych i czerwono zabarwionych od spodu liściach oraz ‘Othello’ – o pomarańczowych koszyczkach i liściach początkowo brązowoczerwonych a później zielonych.

Wymagania: Języczka preferuje podłoża gliniaste zasobne w próchnicę oraz stanowiska półcieniste i wilgotne.

Zastosowanie: Stosowana do tworzenia grup ogrodowych oraz do obsadzania zbiorników wodnych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)

Charakterystyka: Jeżówka w stanie naturalnym występuje w Ameryce Północnej. Rośliny dorastają do 100 cm wysokości i maja słabo rozgałęzione pędy. Liście są jajowate, ogonkowe. Jeżówka posiada dwa rodzaje kwiatów zebranych w duże koszyczki. Kwiaty języczkowate mają karminową lub purpurową barwę, natomiast kwiaty rurkowate znajdujące się na stożku mają barwę brązową.

Termin kwitnienia: od lipca do września.

Popularne odmiany: Znane odmiany to: ‘White Swan’ – o kwiatach białych, ‘Magnus’ – odmiana o szerokich intensywnie czerwonych kwiatach języczkowatych, ‘Prairie Splendor’ – kwiaty języczkowate jasnoróżowe, ‘Leuchtstern’ – o kwiatach purpurowo czerwonych.

Wymagania: Jeżówki mają małe wymagania w stosunku do podłoża, jednak źle rosną na glebach suchych. Możne je sadzić na stanowiskach słonecznych i półcienistych.

Zastosowanie: Doskonale nadają się na rabaty kwiatowe jak i na kwiat cięty.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA