Kwitnące lato cz.3

Choć lato nieuchronnie zbliża się ku końcowi, nie oznacza to że, w naszych ogrodach musi zagościć nuda i monotonia. Ogród to miejsce które do późnej jesieni powinno cieszyć nas rozmaitością przepięknych barwy i ciekawych roślin. Efekt ten możemy uzyskać sadząc w naszym ogrodzie różne gatunki traw ozdobnych, wrzosy oraz byliny kwitnące na przełomie lata i jesieni. A oto kilka propozycji:

 

Dzielżan jesienny (Helenium autumnale)

Charakterystyka: Dzielżan na naturalnych stanowiskach rośnie w Ameryce Północnej. Dorasta do 100 cm wysokości. Liście ma lancetowate podłużne, łodygi wzniesione. Koszyczki kwiatowe zebrane są w baldachogrona. U gatunku kwiaty języczkowate mają żółtą lub brązową barwę , natomiast kwiaty rurkowate są żółte.

Terminy kwitnienia: od sierpnia do października

Popularne odmiany: W uprawie znajdziemy odmiany: ‘Moerheim Beauty’ – popularna odmiana o kwiatach języczkowatych miedzianoczerwonych, rurkowatych brązowych ‘Goldrausch’ – odmiana o kwiatach języczkowatych żółtych, rurkowatych ciemnobrązowych. ‘Wildeform’ – u tej odmiany kwiaty języczkowate i rurkowate mają barwę żółtą.

Wymagania: Dzielżan jesienny dobrze rośnie na glebie żyznej, piaszczysto-gliniastej, umiarkowanie wilgotnej, na stanowisku słonecznym.

Zastosowanie: Świetnie nadaję się do tworzenia grup parkowych, na rabaty oraz kwiat cięty.

Dzielżan jesienny 'Wildform'

Aster krzaczasty (Aster dumosus)

Charakterystyka: Aster krzaczasty pochodzi z Ameryki Północnej. Dorasta do 40 cm wysokości. Roślina ma nagie pędy i wąskie lancetowate liście. Małe koszyczki kwiatowe zebrane są w baldachokształtne wiechy. Koszyczki zawierają niebiesko-liliowe kwiaty języczkowate i żółte lub brązowe kwiaty rurkowate.

Popularne odmiany: Najcenniejsze odmiany astra krzaczastego powstały przez krzyżowanie astra krzaczastego z astrem nowobelgijskim : odmiana ‘Apollo’ – kwitnąca na biało, ‘Heinz Richard’ – odmiana o kwiatach różowych, ‘Jenny’ – odmiana czerwono fioletowa, ‘ ‘Kassel’ – odmiana karminowoczerwona.

Termin kwitnienia: od sierpnia do października

Wymagania: Astry dobrze rosną na glebach zasobnych w składniki pokarmowe. w okresach suszy wymagają podlewania. Preferują stanowiska słoneczne, ale znoszą również półcień.

Zastosowanie: Stosowane przede wszystkim na rabaty bylinowe. Niskie gatunki zwłaszcza aster krzaczasty nadają się także do obsadzania ogródków skalnych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zawilec japoński (Anemone hybrida)

Charakterystyka: Zawilec japoński został otrzymany w 1848r. przez krzyżowanie Anemone hupehensis var. japonica i Anemone vitifolia.  Rośliny w zależności od odmiany osiągają do ok. 120 cm wysokości. Posiadają trójdzielne, lekko owłosione liście. Kwiaty zebrane w luźne wiechy mają barwę białą, różową lub czerwoną.

Termin kwitnienia: od sierpnia do pierwszych przymrozków.

Popularne odmiany: Zawilec japoński to jeden z najpiękniejszych kwiatów jesieni. W uprawie istnieje wiele odmian różniących się barwą, wysokością oraz wypełnieniem kwiatów.: ‘Honorine Jobert’ – odmiana o kwiatach półpełnych, śnieżnobiałych, ‘Kriemhilde’ – kwiaty półpełne karminoworóżowe, odmiana ‘Rosenschale’ – o kwiatach pojedynczych, liliowo różowych z czerwonym odcieniem, ‘Hadspen Abundance’ – odmiana o kwiatach jasno różowych.

Wymagania: Zawilec dobrze rośnie na glebach gliniastych, zasobnych w próchnicę, na stanowiskach półcienistych.

Zastosowanie: Doskonale nadaję się na rabaty oraz do tworzenia grup parkowych i ogrodowych.

Zawilec japoński 'Hadspen Abundance kopia

Rozchodnik okazały (Sedum spectabile)

Charakterystyka: Rozchodnik okazały na naturalnych stanowiskach występuje w Korei  oraz Chinach. Dorasta do 50 cm wysokości. Pędy ma gładkie, jasnozielone. Liście owalne , duże, jasnozielone o ząbkowanych brzegach. Kwiaty zebrane w płaskie, duże podbaldachy barwy jasnoróżowej.

Termin kwitnienia:  od sierpnia do września

Popularne odmiany: Uprawiane odmiany to: ‘Brillant’ – o kwiatach karminowo różowych, ‘Carmen’ – o kwiatach ciemnokarminoworóżowych i jasnozielonych liściach, ‘Mr. Goodbud – o kwiatach ciemnoróżowych i ciemnozielonych liściach.

Wymagania: Rozchodniki są sukulentami i charakteryzują się małymi wymaganiami w stosunku do gleby. Dobrze rosną na glebach przepuszczalnych, ubogich w składniki pokarmowe, na stanowiskach słonecznych.

Zastosowanie: Niskie gatunki rozchodników świetnie sprawdzą się na skalniakach, skarpach oraz murkach,  natomiast gatunki wyższe stosowane są do obsadzania rabat oraz kwietników.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tojad mocny (Aconitum napellus)

Charakterystyka: Tojad w stanie naturalnym rośnie w górzystych rejonach Europy również w Karpatach , na skraju lasów oraz na wilgotnych łąkach. Osiąga nawet do 180 cm wysokości. Ma bulwiaste korzenie i proste nierozgałęzione pędy, w górnej części pokryte włoskami. Liście są dłoniasto dzielne, ciemnozielone błyszczące. Ciemnoniebieskie kwiaty w kształcie hełmu, zebrane są w zwarte grona. Przed posadzeniem tojada w swoim ogrodzie należy pamiętać o tym, że jest to roślina trująca, która zawiera w swoich tkankach trujący alkaloid akonityne. Jest to jedna z najsilniejszych trucizn roślinnych.

Termin kwitnienia: przełom lipca i sierpnia

Popularne odmiany: Późno kwitnąca odmiana ‘Newly Blue’ – o kwiatach ciemnoniebieskich, ‘Rubellum’ – odmiana o kwiatach białych i wysokości 80 cm.

Wymagania: Tojad dobrze rośnie na glebach średnio ciężkich, próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach zacienionych.

Zastosowanie: Świetnie nadaje się do ogrodów naturalistycznych, stosowany również w parkach i ogrodach do tworzenia grup, uprawiany także na kwiat cięty.

Tojad mocny kopia

Miskant chiński (Miscanthus sinensis)

Charakterystyka: Miskant chiński na naturalnych stanowiskach występuje w Chinach, Japonii, Korei oraz południowo-wschodniej Rosji. Osiąga nawet do 2,5 m wysokości. Jest to trawa silnie rosnąca o długich przewieszających źdźbłach i równowąskich liściach z dobrze widocznym białym paskiem po środku. Kwiaty Miskanta zebrane są w kłosy i tworzą  bardzo ozdobne wachlarzowate wiechy barwy szarej, różowej, karminowe lub srebrzysto-białej w zależności od odmiany.

Termin kwitnienia: od sierpnia do września

Popularne odmiany: W uprawie znajdziemy odmiany: ‘Rotsilber’ – o czerwonych kłosach i liściach wyraźnie przebarwiającą się jesienią na rudo-brązowy kolor, ‘Variegatus’ – odmianę o biało-zielonych liściach, ‘Flamingo’ – odmianę o różowych kłosach, ‘Kleine Silberspinne’ – odmianę o srebrzystych kłosach

Wymagania: Miskant chiński dobrze rośnie na glebach umiarkowanie wilgotnych, żyznych, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Ciężko znosi suszę i nie toleruje okresowego zalewania.

Zastosowanie: Popularna trawa świetnie nadająca się do ogrodów naturalistycznych. nasadzeń nad zbiornikami wodnymi oraz jako soliter na trawniku. Wykorzystywana również na szpalery i do suchych bukietów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sadziec plamisty (Eupatorium maculatum)

Charakterystyka: Sadziec plamisty pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej. Rośliny osiągają do 2m wysokości. Łodygi Sadźca maja czerwone plamki, w górnej części posiadają także gruczołkowate owłosienie. Liście są owalno-lancetowate, ząbkowane umieszczone na krótkich ogonkach. Kwiaty natomiast zebrane są w płasko ułożone koszyczki.

Termin kwitnienia: od sierpnia do października

Popularne odmiany: W uprawie znajdziemy odmianę ‘Atropurpureum’ – o purpurowej łodydze oraz ciemnoróżowych kwiatach.

Wymagania: Sadziec lubi gleby próchniczne, wilgotne, bogate w wapń oraz stanowiska słoneczne.

Zastosowanie: Doskonały do nasadzeń w ogrodach naturalistycznych oraz jako tło w rabatach bylinowych. Ze względu na duże wymagania wodne świetny do obsadzania zbiorników wodnych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ketmia (Hibiscus)

Charakterystyka:  Hibiskus to krzew lub niewielkie drzewo. W stanie naturalnym występuje w Chinach. Dorasta tam do 5 m wysokości. W Polsce uprawiane są odmiany stworzone przez hodowców dorastające do 1 – 2 m wysokości. Kwiaty Ketmii są duże purpurowe, białe lub czerwone, jednobarwne bądź plamiste, pojedyncze lub pełne w zależności od odmiany. Pojawiają się na młodych jednorocznych pędach. Liście pojedyncze, jajowaty u nasady całobrzegie dalej ząbkowane, są ciemnozielone, gładkie, trwałe i błyszczące.

Termin kwitnienia:  od sierpnia do października

Popularne odmiany: ‘Luna White’ – odmiana o białych kwiatach z czerwonym środkiem, ‘Luna Red’ – odmiana o ciemnoróżowych kwiatach oraz ‘Luna Rose’ – odmiana o kwiatach jasnoróżowych z czerwonym środkiem.

Wymagania: Hibiskus preferuje glebę wilgotną, żyzną i próchniczną, oraz stanowiska słoneczne. Wymaga na wiosnę przycinania resztek zeszłorocznych pędów, (roślina po cięciu odbija bardzo późno). W naszym klimacie konieczne jest również ściółkowanie na zimę.

Zastosowanie: Hibiskus stosowny jest jako roślina doniczkowa do dekoracji pomieszczeń. W donicy w mieszkaniu żyje od 2 do 5 lat, natomiast na werandzie lub ogrodzie zimowym nawet do 20! Kwiaty hibiskusa dzięki swojemu przyjemnemu aromatowi są wykorzystywane do wielu herbacianych i ziołowych mieszanek, mających działanie orzeźwiające. Hibiskus stosowany jest również w preparatach ułatwiających trawienie.

Hibiskus 'Luna Red' kopia